20 Mart 2019 Çarşamba

680-100 anadolu

Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Gümrük İşlemlerini Hızlandıracak

baku--tiflis--kars-demiryolu-gumruk-islemlerini-hizlandiracak

Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Gümrük İşlemlerini Hızlandıracak
17 Temmuz 2017 Pazartesi 00:00

 Bakü–Tiflis–Kars Demiryolu Projesi’nde Gümrük İşlemlerini ve Hudut Geçişlerini Hızlandıracak Adım

  

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Üçlü Bakanlar Toplantısı için Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’ye gidecek. 

Üçlü Bakanlar Toplantısı, Tarihi İpek Yolunu canlandıracak olan Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Projesi’nde gümrük işlemleri ve hudut geçişlerine hız verilmesi açısından önemli.  Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Projesi ile Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Avrupa ile Asya arasındaki köprü rollerini güçlendirirken her üç ülke Gümrük idarelerince yasal ticaret kolaylaşacak,  yasadışı ticaretle ortak mücadele edilecek.

19 Temmuz Çarşamba günü yapılacak olan Toplantıya; Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci,  Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi Başkanı Aydın Aliyev ve Gürcistan Başbakan 1. Yardımcısı ve Maliye Bakanı Dimitry Kumsishvili katılacak. Bakan Tüfenkci üçlü toplantı öncesinde yaptığı açıklamada "Gerek Kafkasya’da gerekse yakın çevremiz olarak niteleyebileceğimiz Karadeniz havzası ile Ortadoğu’da son dönemde yaşanan istikrarsızlık, iç savaş, işgal ve terörist faaliyetler ne kadar zor bir dönemden geçtiğimizin apaçık göstergeleri olarak her gün karşımıza çıkmaktadır.

Böyle bir dönemde Asya ile Avrupa’yı bağlayan en önemli kavşak noktasında yer alan ülkelerimizin işbirliği önemini daha da artırmaktadır. Ülkelerimizin de muzdarip olduğu her türlü terörist ve ayrılıkçı faaliyete karşı hem söylem hem de eylem olarak birbirimizin yanında durmamız bölgemizin istikrarı için elzemdir.

Bu çerçevede, her üç ülke Gümrük idarelerine de yasal ticareti kolaylaştırmak ve yasadışı ticaretle beraberce mücadele etmek konularında önemli görevler düşmektedir.” dedi.

Projeye çok büyük önem verdiklerinin altını çizen Bakan Tüfenkci, “Bu projenin tamamlanmasıyla beraber Çin ile İngiltere’yi demiryolu ile en kısa ve en hızlı şekilde birleştirebileceğiz. Bu muazzam proje ile üretim ve tüketim merkezleri ülkelerimiz üzerinden birbirlerine bağlanmış olacaklar.” dedi.

Bakan Tüfenkci şöyle devam etti: Deniz yolundan daha hızlı, kara yolundan daha ekonomik bir alternatif güzergah sunacak olan bu demiryolu ile Asya ile Avrupa arasındaki transit ticaretin merkezini yüzyıllar sonra tekrar tarihi İpekyolu rotasına kaydırabileceğiz. Bu şekilde ortaya çıkacak zenginlik ve imkanlar da ülkelerimizin ve vatandaşlarımızın refahına hizmet edecektir.

 

Bakü’deki Üçlü Bakanlar Toplantısının sonunda bir de ortak bildiri yayımlanacak. Bildiri ile Kafkasya transit koridorunu desteklemeye yönelik Dışişleri ve Ulaştırma Bakanları arasında kurulan üçlü mekanizmalara benzer nitelikte gümrük idareleri arasında da üçlü bir mekanizma kurulmuş olacak.  Böylelikle tarihi İpekyolu’nu canlandırmak adına gerçekleştirilen Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Projesi’nde gümrük işlemleri daha kolay ve etkin bir şekilde üç ülkenin işbirliğiyle gerçekleştirilebilecek ve hudut geçişleri hızlanacak.

 Bakan Tüfenkci, Üçlü Toplantının öncesinde Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in Anıt Mezarı’na  çelenk koayacak, Şehitler Hiyabanı’nı ziyaret edecek. Azerbaycan ziyareti kapsamında Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral ile de bir araya gelecek.

Bülten / Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

 Haber okunma sayısı: 1186

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Mehmet Çınar Yeşilyurt'umuzu Büyük Hedeflerle İlerlettik

Mehmet Çınar Yeşilyurt'umuzu Büyük Hedeflerle İlerlettik

Ağbaba Uçacaktık, Çakıldık

Ağbaba Uçacaktık, Çakıldık

FKA, 2019 Yılı Fizibilite Desteği ve Teknik Destek Programı Başvuruları Başladı

FKA, 2019 Yılı Fizibilite Desteği ve Teknik Destek Programı Başvuruları Başladı

Şiro Çayı Pütürge’yi Kalkındırır, Türkiye’yi Besler

Şiro Çayı Pütürge’yi Kalkındırır, Türkiye’yi Besler

Osman Güder Birlik Beraberlik İçerisinde İlçemizi Yöneteceğiz

Osman Güder Birlik Beraberlik İçerisinde İlçemizi Yöneteceğiz

Battalgazi Belediyesi’nden Görkemli Açılış

Battalgazi Belediyesi’nden Görkemli Açılış

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA