Malatya Kuru Kayısı Lisanslı Deposu Hizmete Başlıyor

malatya-kuru-kayisi-lisansli-deposu-hizmete-basliyor

Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Fırat Kalkınma Ajansı tarafından 13,2 milyon lira hibe desteği sağlanan proje
20 Eylül 2020 Pazar 13:38

 Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Fırat Kalkınma Ajansı tarafından 13,2 milyon lira hibe desteği sağlanan proje ile inşa edilen ve dünyada kuru kayısı alanında bir ilk olan Malatya Kuru Kayısı Lisanslı Deposu lisans ve faaliyet belgelerini alarak kuru kayısı alımına başlıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Fırat Kalkınma Ajansı tarafından cazibe merkezlerini destekleme programı kapsamında desteklenen ve Malatya Ticaret Borsası tarafından yürütülen proje ile inşa edilen Malatya Kuru Kayısı Lisanslı Deposu, lisanslı depoculuk faaliyet belgesi ve yetkili sınırlandırıcı faaliyet belgesi almaya hak kazandı. 30.03.2018 tarihinde başlayan ve 30.06.2020 tarihinde tamamlanan Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk Projesi kapsamında Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesinde 30 bin metre kare alan üzerinde inşa edilen ve 6 bin ton kapasitesi bulunan lisanslı depo, lisanslı depoculuk faaliyet belgesi alarak kuru kayısı alımına başlıyor. Resmi açılışı ileriki tarihlerde planlanan tesisin faaliyete başlaması ile Toprak Mahsulleri Ofisi Malatya’da ilk defa kuru kayısı alımına başlayacak.

Kayısının laboratuvarda analiz edilerek doğru sınıflandırılmasına, sınıfına göre sağlıklı ortamda ve güvenle depolanmasına, daha iyi şartlarda pazarlanmasına ve istenilen zamanda ihtiyaç duyulan miktarda ürüne ulaşılabilmesine olanak sağlayacak lisanslı deponun bankalardan uygun koşullarda kolay kredi alınmasına da imkân sağlaması beklenmektedir. Kayısı üreticisine, tüccara, sanayiciye ve ihracatçıya nakliye, analiz, depo kirası ve vergi avantajı sağlayacak lisanslı depo, Malatya ili için büyük önem taşıyan kayısıdan daha fazla gelir elde edilmesini sağlayacaktır.

Faaliyete başladığı 2010 yılından itibaren, Malatya ili için stratejik değer taşıyan kayısıdan elde edilen gelirin artırılması için ilgili tüm paydaşlarla önemli çalışmalar yürütün ve lisanslı depo ile kuru kayısı ihracatındaki rekabet gücünün sürdürülebilirliğine katkı sağlayan Fırat Kalkınma Ajansı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteği ile uygulayacağı Model Kayısı Fabrikası Projesi ile kuru kayısı üretiminde modern yöntemler kullanılarak üretim kapasitesinin ve ürün kalitesinin artırılmasına önemli katkılar sağlamayı planlamaktadır.

 Haber okunma sayısı: 2997

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Başkan Gürkan Hazırlıkları Yerinde İnceledi

“Cumhurbaşkanımızın Malatya’ya Özel Bir İlgisi Var”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan’dan MTÜ’ye ziyaret

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Rektörü Prof.

Malatya KOM Şube’den FETÖ Operasyonu

KOM Daire Başkanlığı koordinesinde FETÖ/PDY terör örgütü iltisakları kapsamında Polis Akademisinden atılan

Başkan Çınar, Tüm Malatyalıları Cumhurbaşkanımızın Etrafında Kenetlenmeye Davet Etti

“Sayın Cumhurbaşkanımızı Misafir Edecek Olmanın Gururunu Yaşıyoruz”

Malatya’ya Yeni Bir Cazibe Merkezi Kazanacak

Başkan Güder, Projeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Sunacak

Tiyatrocular Medya Bağımlılığına Dikkat Çektiler

Malatya Kent Konseyi Sanatsal Faaliyetler Çalışma Grubu ve TheaTron Sahne Tiyatro Topluluğu iş birliğinde

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA