18 Ocak 2018 Perşembe

680-100 anadolu

100 Kişiden 2’sinde Omurilik Eğriliği Gözükmektedir

100-kisiden-2sinde-omurilik-egriligi-gozukmektedir

100 Kişiden 2’sinde Omurilik Eğriliği Gözükmektedir
04 Mayıs 2017 Perşembe 12:09

 İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalından Doç. Dr. Mehmet Fatih Korkmaz, “İki çeşit omurga eğrilikleri vardır. Bunlar; Skolyoz ve Kifoz’dur. Skolyoz, omurganın yana doğru eğrilmesi; kifoz ise kamburlaşmadır.” dedi.

Skolyoz ve Kifoz hastalıklarının nedenlerine değinen Dr. Korkmaz, “Kifoz’a Scheuermann hastalığının neden olduğu düşünülmektedir. Skolyoz hastalığının sebeplerine gelince; anne karnındayken bebeğin veya annenin diyabetik olması, enfeksiyon geçirmesi, folik asit kullanımın eksik olması ve genetik aktarım neden olabilmektedir. Ancak bu sebepler skolyoz hastalığının %20’sini oluşturmaktadır ve %80’i ise nedeni tam olarak bilinemeyen pek çok sebepten oluşmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Hastalığın belirtilerinin neler olduğunu aktaran Dr. Korkmaz, “Omuz dengesizliği, memelerde asimetri, kürek kemiklerinin sırta bakıldığı zaman dengesiz durması, sırtta bir tümsek oluşması, kız çocuklarının eteklerini yukarıya doğru bir tarafa çekme arzusunda olması, kötü yürüyüş gibi nedenler omurga eğriliklerinin belirtisi olmaktadır. Biz bunu Adams’ın öne eğilme testi dediğimiz basit bir test uygulayarak görebiliriz.” şeklinde konuştu.

Kifoz hastalığının, erkeklerde 2 kat daha fazla; skolyoz hastalığının ise kız çocuklarında 4 ve 8 kat daha fazla görüldüğünü ve Türkiye’de ve Dünya’da her 100 kişiden 2’sinde omurilik eğriliği bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Mehmet Fatih Korkmaz, "Omurilik hastalıklarında erken teşhis çok önemlidir. Hastalık, çok geç fark edilirse felç kalma veya masada kalma riskleri vardır. Erken teşhiste risk ‰ 1-2 oranındadır. Eğrilik çok ileri seviyeye ulaştığı zaman bu risk %20 ya da %30 oranında gözükmektedir. Erken teşhiste omurga problemleri yarım saat ya da bir saat süren ameliyatlarla tedavi edilebiliyor iken eğer hastalık geç tanı alırsa, bu defa omurgayı boyundan beline kadar tamamen açıp omurgalarına vida koyarak düzeltmek zorunda kalıyoruz ve ameliyat 4 saat ile 18 saat arasında sürebilmektedir.” diye konuştu.

Omurilik eğriliklerinde uygulanan tedavi yöntemlerine de değinen Doç. Dr. Korkmaz “Tedavi, 10 ve 20 derece omurga eğriliklerinde sadece takip, 20 - 45 derece arasındaki eğriliklerde korse ve egzersiz tedavisi, 45 dereceden sonra da cerrahi tedavi uyguluyoruz.” dedi. Omurga eğrilikleri yaşayan kişilere önerilerde bulunan Dr. Korkmaz, “Omurga eğriliği görülen kişilerin kemik kalitesi düşük olmaktadır. Kemik kalitesini artırmaya yönelik tedavi almalarında fayda vardır. Süt ürünlerini, kalsiyum içeriği olan ürünlerini fazla miktarda tüketmek, bol miktarda güneşte kalmak, D vitamini takviyesi sağlamak ve doktor kontrolünde egzersiz yapmalarını öneriyoruz.” şeklinde konuştu.Omurga ameliyatlarını başarıyla yaptıklarını söyleyen Dr. Korkmaz, “Turgut Özal Tıp Merkezi olarak 1000 civarında omurga ameliyatı yaptık. 600 üzerinde Skolyoz ve Kifoz, 300’den fazla omurga tümörü, omurga’da sinir sıkışması, bel kayması, omurga kırıkları ameliyatları yaptık. Çalışmalarımızı bilimsel olarak yayınladık. Uluslararası toplantılarda ödüller aldık.” Diye açıkladı.

Turgut Özal Tıp Merkezinin en ileri teknoloji kullanarak omurga ameliyatları yaptığına değinen Doç. Dr. Mehmet Fatih Korkmaz, “ Hastalardan tedavi için hiçbir ücret talep

etmiyoruz. En ileri teknolojiyi kullanarak sinir sisteminin zarar görmesini engelleyecek yöntemleri uyguluyoruz.” diye konuştu. Her ameliyatın risk içerdiğini aktaran Doç. Dr. Korkmaz, “Her ameliyatta muhakkak riskli durumlarla karşılaşabiliyoruz. Sonuçlarımız oldukça başarılıdır. Bu sonuçlardan dolayı hem yurt içinden hem de yurt dışından uluslararası toplantılara konuşmacı olarak davet ediliyoruz. Bunun yanında Türkiye’nin çeşitli illerinden omurga cerrahisinde kendisini geliştirmek isteyen, Ortopedi ve de Beyin-Sinir cerrahisi uzmanı doktor arkadaşlar, sadece yaptığımız ameliyatları izlemek için talepte bulunuyorlar. Bu arkadaşları ameliyatlarımıza kabul ediyoruz. Bu durumu daha ileri götürerek Omurga Cerrahi Merkezi olarak Fellow eğitim programları düzenlemeyi planlıyoruz.” Diye açıkladı.

Son olarak omurga eğriliklerinin çocuklar tarafından gizlendiğine değinen Doç. Dr. Mehmet Fatih Korkmaz, “Özellikle kız çocukları omurga eğriliklerini utandıkları için anneleri ve babalarından bile gizliyorlar. Biz bu hastaları, tesadüfen akciğer enfeksiyonu veya başka bir rahatsızlıktan dolayı hastaneye gelip film çekildiğinde doktorun görmesi sonucu anlayabiliyoruz. Ya da dikkatli bir anne fark edebiliyor. Bunun yanında eğrilik ileri düzeye ulaştığı zaman arkadaşları fark edebiliyor. "Ailelerin, çocuklarında eğrilik var mı?" diye dikkat etmesi gerekmektedir. Bir eğrilik fark edildiği zaman bir ortopedi uzmanına ulaşılması gerekmektedir. Bu sayede çocukların eğriliklerini daha kısa sürede ve ameliyat olmadan tedavi edebiliriz.” diyerek sözlerini noktaladı.

 Haber okunma sayısı: 404

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Malatya ve 5 İlde Kuvvetli Yağış Uyarısı

Malatya ve 5 İlde Kuvvetli Yağış Uyarısı

Malatya’nın Yeşil Dokusunu Artırıyoruz

Malatya’nın Yeşil Dokusunu Artırıyoruz

Başkan Çakır, Nergis Et Entegre Tesisinde İncelemelerde Bulundu

Başkan Çakır, Nergis Et Entegre Tesisinde İncelemelerde Bulundu

Vali Kaban’ın Eşi Neriman Kaban “Malatya’da Değerler Eğitim Projesi” Proğramına Katıldı

Vali Kaban’ın Eşi Neriman Kaban “Malatya’da Değerler Eğitim Projesi” Proğramına Katıldı

Keskin'den Hodri Meydan Şelaleciler Merak Ediyormuş

Keskin'den Hodri Meydan Şelaleciler Merak Ediyormuş

Vali Kaban Başkanlığında ‘Mera Komisyonu’ Toplantısı Yapıldı

Vali Kaban Başkanlığında ‘Mera Komisyonu’ Toplantısı Yapıldı

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA