Büyükşehir Belediyesi Radyo ve Gramofon Müzesine yoğun ilgi

buyuksehir-belediyesi-radyo-ve-gramofon-muzesine-yogun-ilgi

Müzeler: Geçmişle Gelecek Arasında Nostaljik Bir Köprü
28 Ağustos 2020 Cuma 00:36

 Müzeler: Geçmişle Gelecek Arasında Nostaljik Bir Köprü

· Malatya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan müzeler; gelecek nesillere sanat ve kültür alanında nostaljik ve eğitici bilgiler sunmayı hedefliyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, 7’den 70’e her yaş grubuna hitap eden müzeleriyle halkın beğenisini toplamaya devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde bulunan müzeler sayesinde gelişen teknoloji ve küreselleşen dünyada giderek yalnızlaşan çocuk ve gençlere sanat, kültür alanında nostaljik ve eğitici bilgiler sunarak topluma kazandırmayı hedefliyor.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan müzelerden biri olan ve alanında Türkiye’nin en büyük müzesi vasfına sahip Malatya Radyo ve Gramofon Müzesi’ne ziyaretçilerin ilgisi her geçen gün artıyor. Son bir yılda ziyaretçi sayısı 60 bini bulan müzede el yapımı radyo, 2. Dünya Savaşı’ndan kalan mikrofonlar ile tarih kokan gramofonlar bulunuyor.Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Türkiye’nin en büyük Radyo ve Gramofon Müzesi’nin içerisinde 1890’lı yıllardan başlayarak, günümüze kadar süregelen birçok tarihi radyo, gramofon ve mikrofon sergileniyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Müze Sorumlusu Emre İnan, müzenin ziyaretçi sayısının her geçen gün daha da arttığını söyledi.

Radyo Gramofon Müzesine yıllık 50 - 60 bin civarında kişinin ücretsiz olarak ziyaret gerçekleştirdiğini belirten Müze Sorumlusu Emre İnan, bu yıl pandemi nedeniyle ziyaretçi sayısında bir miktar azalma olduğunu ve ziyaretçilerin kurallara uygun bir şekilde içeri alındıklarını belirterek, “Türkiye'nin en büyük Radyo Gramofon Müzesi olma özelliğine sahiptir. En eskisi 1890’lı yıllara ait radyolardan tutun 1920'li yıllara ait salon tipi plak gramofonlar da müzemizde bulunmaktadır” dedi.

II. Dünya Savaşı’ndan kalma birçok mikrofonun da sergilendiğini söyleyen Müze Sorumlusu Emre İnan, “Müzemiz Malatya mimarisine uygun bir şekilde 2 katlı Kerpiç ev üzerine inşa edilmiştir. İçerisinde siyasal köşemizin yanı sıra 1960 yıllarına ait olan Malatya’mızda ilk yayın yapan radyo cihazlarımızda yer almaktadır. 1920'li yıllara ait olan radyo köşemizde el yapımı radyolarımız da yer almaktadır. Ayrıca bu tarihi radyo, gramofon ve mikrofonları tamir etmek için ‘Fehmi Usta’ isimli bir tamir atölyesine sahibiz” şeklinde konuştu.

 Haber okunma sayısı: 54584

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Başkan Gürkan Hazırlıkları Yerinde İnceledi

“Cumhurbaşkanımızın Malatya’ya Özel Bir İlgisi Var”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan’dan MTÜ’ye ziyaret

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Rektörü Prof.

Malatya KOM Şube’den FETÖ Operasyonu

KOM Daire Başkanlığı koordinesinde FETÖ/PDY terör örgütü iltisakları kapsamında Polis Akademisinden atılan

Başkan Çınar, Tüm Malatyalıları Cumhurbaşkanımızın Etrafında Kenetlenmeye Davet Etti

“Sayın Cumhurbaşkanımızı Misafir Edecek Olmanın Gururunu Yaşıyoruz”

Malatya’ya Yeni Bir Cazibe Merkezi Kazanacak

Başkan Güder, Projeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Sunacak

Tiyatrocular Medya Bağımlılığına Dikkat Çektiler

Malatya Kent Konseyi Sanatsal Faaliyetler Çalışma Grubu ve TheaTron Sahne Tiyatro Topluluğu iş birliğinde

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA