19 Mart 2018 Pazartesi

680-100 anadolu

CHP Heyeti Adıyaman’da

chp-heyeti-adiyamanda

CHP Heyeti Adıyaman’da
09 Ekim 2017 Pazartesi 21:52

 AĞBHABA; “MİLLETLE İNATLAŞILMAZSA ADIYAMANLI TÜTÜN ÜRETİCİSİYLE DE İNATLAŞMAYIN”

“EY HÜKÜMET ABD’YE CEVAP VERECEKSEN İLK İŞİN TÜTÜN YASASINI ÇEKMEKTİR”

“YASANIN GERİ ÇEKİLMESİ İÇİN 133 MİLLETVEKİLİ İLE MÜCADELE EDECEĞİZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Dün ABD Türkiye’ye her türlü vizeyi yasakladı. Ama çıkarılmak istenen tütün yasası  Amerika’nın büyük şirketleri için çıkarılıyor. Ey Hükümet ABD’ye cevap vereceksen, ilk  yapacağın şey tütün yasasını  meclisten çekmektir.”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba  başkanlığında Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı ile PM Üyesi Ali Öztunç’tan oluşan heyet  Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun  görevlendirmesiyle Adıyaman’da tütün üreticilerinin sorunlarını yerinde inceledi.Sabah saatlerinde Adıyaman’da ki tütün pazarına giden heyet adına kalabalık gruba seslenen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Buraya geliş amacımız hem meclisteki gelişmeleri sizlere aktarmak, hem de sizin burada söyleyeceklerinizi yarından itibaren TBMM de sizler adına gündeme getirmek için geldik. Size konuşmaya değil, sizlerin sıkıntılarınızı dinlemeye geldik”dedi..

TÜTÜNE SİYASİ GÖZLE BAKMIYORUZ

“Altını çizerek söyleyelim ki bu yasayı hazırlayanlar bu topraklardaki insanların dostu değil.”diyen Ağbaba, “ İddiayla söylüyorum bu yasayı büyük tütün kartelleri hazırlayıp hükümetin önüne sundu. Belki birileri tütün nedir bilmez. Birilerinin aklına zenginleşme olarak görebilir. Bu işi yapanların altlarında Mercedes’i olduğu, yalılarda oturduğu düşünülebilir. Ancak durum böyle değil. Tütün Adıyamanlı için çocuğunun ekmek parasıdır. Tütünden kimse zenginleşmiyor. Herkes ailesinin geçimini ancak sağlıyor. Biz tütüne siyasi gözle bakmıyoruz. Bunu bir ekmek meselesi olarak, aş meselesi olarak görüyoruz. Biz başından beri söylüyoruz. Burada amaç kendi toprakları ekip biçen , alın teriyle geçimini sağlayanlar için hazırlanmış bir yasa değil. Bu yasa büyük sigara firmalarını zenginleştirmek için hazırlanan bir yasa, onların dayatmasıyla hazırlanan bir yasa.

TÜTÜN YASASI MİLLİ DEĞİL

Her şeye milli vurgusu yapıldığını ancak tütün yasasının milli bir yasa olmadığını belirten Ağbaba, “Dün ABD Türkiye’ye her türlü vizeyi yasakladı. Ama çıkarılmak istenen tütün yasası  Amerika’nın büyük şirketleri için çıkarılıyor. Ey Hükümet ABD’ye cevap vereceksen, ilk  yapacağın şey tütün yasasını  meclisten çekmektir. Tütün ekimini yasaklayacağına, tütün ekimini desteklemelisin.” ifadelerini kullandı.

GÖZÜMÜZÜ BUDAKTAN SAKINMADAN MÜCADELE EDECEĞİZ

Geçtiğimiz hafta pazartesi günü Adıyamanlıların kendi ekmeklerine sahip çıkmak için sokağa çıktıklarını, seslerini yükselttiklerini kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Pazartesi günü yürüyen insanların, haklarını isteyen insanların sesi Ankara’dan duyuldu. Bakan bazı düzeltmeler yapacağız dedi. Bizim komisyon sözcümüz Eski bakan Zekeriya Temizel’in komisyonda çok çabası oldu. CHP komisyon üyelerinin yasanın geri çekilmesi yönünde çok çabası oldu. Bir geri adım atıldı. Bu düzenlemenin tamamen geri çekilmesini istiyoruz. Biz tütün ekiminin yasal güvence altına alınmasını isterken bir de baktık ki tütün ekimi ve satışı yasaklanıyor. Bu sadece tütün ekenlerin sorunu değil. Adıyamanlı esnafın da, esnaf odasının da, ziraat odasının da sorunu. Herkesin sorunu. Tütün yasaklanırsa, çay ocağı da, berber de, lokanta da iş yapamaz. Bu mücadele herkesin mücadelesi olmalı. Hep beraber sesimizi yükseltmeliyiz. Huzurunuzda bu meydanda bir söz veriyorum. Gözümüzü budaktan sakınmadan ,sizin ekmeğiniz için, aşınız için, mecliste bu yasanın geçmemesi için her türlü girişimde bulunacağımızı bilmenizi istiyoruz” şeklinde konuştu.

SENİN MUHATABIN ADIYAMANLI TÜTÜN ÜRETİCİSİ

Ağbaba konuşmasının devamında “Cumhurbaşkanı milletle inatlaşmaya gelmez diyor. Adıyamanlıyla inatlaşmaya gelmez. Gel bu yasayı meclisten çek. Muhataplarıyla konuş. Tütün konusunu bir düzene bağla. Muhatabın kim Adıyamanlı tütün üreticisi. Adıyamanlı Abuzer Dayı. Amerika’daki Coni değil.Senin bir tane muhatabı var, tütün eken üreticiler. Tütün üreticileriyle görüşeceksin, ona göre düzenleme yapacaksın. Ben yaptım demekle bu iş olmaz. İnşallah tütün yasağını geri çektireceğiz. Sadece burada bulunan 5 milletvekilimizle değil, başta genel başkanımız olmak üzere 133 milletvekilimizle haklı davanızda sizinle beraberiz.”dedi.

Haberin etiketleri:

CHP Heyeti Adıyaman’da


Haber okunma sayısı: 402

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

oy-kaygisi-insana-neler-soyletiyor

Oy Kaygısı İnsana Neler Söyletiyor

10 Mart 2018 Cumartesi 22:40
oznur-calik-adanada

Öznur Çalık Adana’da

28 Şubat 2018 Çarşamba 23:26
sahinden-aciklama

Şahin’den Açıklama

28 Şubat 2018 Çarşamba 23:20

GÜNDEM

Bu Toprakların En Büyük Gücü Şehadettir

Bu Toprakların En Büyük Gücü Şehadettir

Bakan Tüfenkci’nin 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

Bakan Tüfenkci’nin 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

Kazmayı Vurup, Çalışmalara Başlayacağız

Kazmayı Vurup, Çalışmalara Başlayacağız

Büyükşehirden Çölyak Hastalarına Glütensiz Un ve Bulgur

Büyükşehirden Çölyak Hastalarına Glütensiz Un ve Bulgur

Darende Şoförler Odası’nda Gücük Güven Tazeledi

Darende Şoförler Odası’nda Gücük Güven Tazeledi

Başkan Cömertoğlu Koru Derneğinde Hemşerilerimiz İle Buluştu

Başkan Cömertoğlu Koru Derneğinde Hemşerilerimiz İle Buluştu

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA
gözde hastanesi kule reklam