30 Eylül 2020 Çarşamba

Kapatmak İçin Türkiye’nin Saldırıya Uğraması mı Lazım?

kapatmak-icin-turkiyenin-saldiriya-ugramasi-mi-lazim

Kapatmak İçin Türkiye’nin Saldırıya Uğraması mı Lazım?
16 Aralık 2019 Pazartesi 23:18

ABD Senatosu’nun ‘Ermeni’ kararı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘gerekirse İncirlik ve Kürecik’i kapatırız’ sözlerini değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Anadolu’nun ortasına ABD üssü kurmuşlar, ABD her karar aldığında ‘bu üssü kapatırız’ diyorlar. Kapatmak için Türkiye’nin saldırıya uğraması mı gerekiyor? dedi.

9 YILDIR DİLİMİZDE TÜY BİTTİ

ABD Senatosu’nun ‘Ermeni’ kararını değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik’i de kapatırız, Kürecik’i de kapatırız. Bunlar bu tür şeyleri yapar da biz de elimiz boş duracak değiliz. Çok açık ve net, rahatlıkla söyleyeyim.” İfadelerini kullanmasının ardından yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Erdoğan’ın ABD’nin Türkiye’ye karşı her kararından sonra ‘İncirlik ve Kürecik’ hamlelerini ortaya koyması alışıldık bir tavır. 9 yıldır dilimizde tüy bitti. Anadolu’nun ortasında ABD üssü kurmuşlar, ABD her karar aldığında ‘bu üssü kapatırız’ diyorlar. Kapatmak için Türkiye’nin saldırıya uğraması mı gerekiyor?”dedi.

TÜRKİYE’YE  ATEŞ GÖMLEĞİ GİYDİRDİLERKurulduğu 2011 yılından itibaren Malatya Kürecik’teki füze kalkanını defalarca gündeme getiren, üssün olduğu bölgede defalarca eylem ve açıklamalar yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba,Kürecik Füze Kalkanı’nın  NATO kılıfına bürünmüş bir ABD üssü olduğunu, ABD’nin yaptırımlarına karşı üssün kapatılmasının gündeme gelmesinin, inkar edilen bu gerçeği bir kez daha ortaya çıkardığını ifade etti. AKP’nin 2011 yılında Türkiye’ye halktan ve meclisten habersiz, bir ateş gömleği giydirdiğini, Kürecik Füze Kalkanı’nın NATO projesi olduğunu söylemelerine rağmen projenin hazırlayıcısının, uygulayıcısının, kumandasının  ABD’de olduğunu sürekli inkar ettiğini belirten Ağbaba, “AKP’nin tüm yetkilileri ABD Türkiye’yi her köşeye sıkıştırdığında ekran karşısına geçip ‘İncirlik ve Kürecik’ kartlarını ortaya koyuyor. Ancak bugüne kadar laftan öteye hiçbir adım atılmadı.İncirlik ve Kürecik iç politika malzemesi yapılıp, kitlelerin gazını almak için kullanılmayacak kadar ciddi bir meseledir.Bu anlayıştan vazgeçip, dik duruş sergilenmeli, Türkiye’yi tehdit eden üsler derhal kapatılmalıdır” dedi.

BİR GÜN DE DİK DURUN!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, üssün tek amacının İran ve çevresinde bulunan ülkelerin İsrail’e karşı herhangi bir hava tehdidinde savunma görevi görmesi olduğunu, menfaatler ters düştüğünde Kürecik’in Türkiye’ye karşı kullanılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti. Ağbaba, üssün kapatılması için ABD’nin yaptırımlarını beklemenin ‘kabul edilemez’ olduğunu söyleyerek, “Madem ABD Türkiye’ye karşı yaptırım uygularsa Kürecik Üssü’yle ilgili karar alacaksınız, şayet samimiyseniz ABD’nin kararlarını niye bekliyorsunuz? Bir gün de dik durun.Milletvekillerinin bile içerisine girmesine  izin verilmeyen üssü kapatın, neyi bekliyorsunuz? AKP, hem iç politikada hem de dış politikada acizlik içinde. ABD Yatırım uygulamazsa AKP Üsse dokunmayacak. İddia ediyorum, ABD yaptırım uygulasa bile AKP’nin Kürecik Üssü’nü kapatmaya gücü yetmez.Sonuçta Kürecik’te bölgeyle ilgili tüm veriler toplanmaya, ABD ve İsrail’e aktarılmaya devam edecek.Türkiye için üzüntü verici bir durum” ifadelerini kullandı.

 Haber okunma sayısı: 1003

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Sadıkoğlu, Deprem Kredisinin Kapsamının Genişletilmesi Talebinde Bulundu

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile KOSGEB

Okuma Merkezlerinde Yüz Yüze Eğitimlere Başlanıyor

Büyükşehir Okuma Merkezlerinde Yüz Yüze Eğitimlere Başlanıyor

Milletvekili Çakır ve Başkan Güder’den Samanlı'ya Ziyaret

Milletvekili Çakır ve Başkan Güder’den MHP İl Başkanı Samanlı'ya Ziyaret

Ülke Olarak Başlattığımız Teknoloji Hamlesi Yerelde de Hızla Devam Ediyor

Yeşilyurt Belediyesi, İha Yarışmasında Türkiye Birincisi Olan Ebabil Takımına Sponsor Oldu

Beni Ahmet Kaya Sandılar

Yaşamını İngiltere’de sürdüren Hasan Emre Can, sevenleri için her yıl gelip tekli şarkısını yapıp

Mercedes Kadir'in mezarını Mercedes yaptı

Malatya'nın renkli simalarından Mercedes Kadir'in mezarı Mercedes firması Malatya Bayiliği tarafından

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA